לוגו RHTC - ערוץ רחובותי מקומי

בקרוב: האתר ההיסטורי יהפוך לסנטרל פארק של רחובות

שתפו את הכתבה

באתר ההיסטורי תל שלף יש ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת מלכי יהודה ותקופת הברונזה, ושני בתים לשימור שבעבר שימשו אתרים לצילומי הסידרה "פאודה" .

השבוע אישרה הוועדה המקומית את התוכנית של עיריית רחובות והלר להפוך אותה לפארק טבע עירוני גדול: 300 דונמים של טבע עם אגם, נחל, שבילי אופניים, שבילי הליכה, והליך שימור למבנים מתחילת המאה ה-20, וכל זאת תוך שמירה על ערכי הטבע, הארכיאולוגיה והסביבה פארק תל שלף העצום ממוקם במערב העיר רחובות ובסמיכות לכביש 411, והכוונה היא להפוך אותו ל"סנטרל פארק" של רחובות

במערב העיר רחובות ובמקביל לכביש 411 הסמוך לעיר יבנה שוכנת פנינת טבע ירוקה ויפיפייה המשתרעת על שטח של כ-300 דונמים של שטחים חקלאיים וטבע חופשי. המימצאים האכיאולוגיים במקום הם מתקופת הברונזה ותקופת מלכי יהודה. מדי שנה בחורף פורחים שם אלפי פרגים וסביונים, ורבים מגיעים לצלם את המבנים ההיסטוריים מתחילת המאה ה- 20 שעומדים בראש גבעת הכורכר. בעבר צולמו שם פרקים של הסדרה הפופולרית "פאודה".

עיריית רחובות אישרה אמש, שני (19.6) בוועדה המקומית של העיר את הקמת פארק תל שלף – הפארק הגדול ביותר בעיר באותו המקום, אשר תטפח את המקום ותנגיש אותו לציבור כפארק טבע עירוני גדול.

במסגרת התוכנית, שהינה פרי יוזמתן של עיריית רחובות והחברה לפיתוח רחובות (הל"ר) יוקמו בפארק החדש שבילי אופניים, שבילי הליכה, פינות ישיבה, מתחמי חקלאות אורבנית, נחל גמליאל ואגם שאותו מזין הנחל . שני מבנים עתיקים באזור מיועדים לשימור ובהם מתכננת העירייה להקים מבנים ציבוריים לפעילויות חינוך, תנועות נוער וספורט.

הפארק החדש יחובר ברשת של שבילי אופניים לשכונות מערב העיר רחובות: רחובות ההולנדית, אבן גבירול ושכונת קרית משה המתחדשת.

המטיילים החובבים באזור השפלה מכירים את הריאה הירוקה שבקרוב תהפוך לאבן שואבת למבקרים ומטיילים מכל רחבי הארץ. את העבודות להקמת הפארק הייחודי תחל הל"ר, החברה לפיתוח רחובות, כבר בחודש אוגוסט 2023, והוא צפוי להיפתח לציבור במהלך שנת 2024.

התוכנית להקמת פארק תל שלף כפארק טבע עירוני עוגנה בהסכם הגג של העיר רחובות מול מדינת ישראל לחידוש שכונת קריית משה הוותיקה. התוכנית אושרה לאחר פרה רולינג עם מתכננת מחוז מרכז, האדריכלית יעל סולומון ומתכנן מחוז מרכז ברשות מקרקעי ישראל, אדריכל דוד אמגדי ובשיתוף פעולה מלא עם רשות הניקוז.
בהסכם האסטרטגי, עליו חתמה עיריית רחובות בתחילת שנת 2022, צוין כי במקביל להתחדשות העירונית בשכונת קרית משה, העיר רחובות תקדם 3 מתחמים מיוחדים, משביחי איכות חיים ובהם פארק תל שלף, הרחבת אזור הספורט והפנאי ווייסגל בכ- 70 דונם וקידום תב"ע חדשה לשטחי מלאכה וצרכים ציבוריים (תחנת מעבר, תחנת טיפול בפסולת) בשטחים המערביים של העיר.

ניסים סלמן, מנכ"ל הל"ר: "יש לנו גאווה גדולה מהרבה מאוד פרויקטים נפלאים שמקודמים ומבוצעים בעיר. אבל אחד המופלאים שבהם, משנה מציאות ויוצר איכות חיים, הינו פארק תל שלף. מדובר בגבעה החולשת על שטחים חקלאיים כאשר בראשה שני מבנים גדולים לשימור. אנחנו מתכוונים להפוך אותו לפארק טבע עירוני גדול ולשלב חינוך, פנאי, ספורט, טבע וחקלאות בשטחים הנפלאים הללו ולחבר את העיר לפארק הזה ברשת של שבילי אופניים. אישור הועדה המקומית הינו אבן דרך משמעותית. העבודות להכשרת הפארק צפויות להתחיל בחודש אוגוסט והפארק צפוי להיפתח בשנת 2024"

דילוג לתוכן