לוגו RHTC - ערוץ רחובותי מקומי

מחדל ענק במוסדות חינוך בעיר!

שתפו את הכתבה

חשיפה: ב- 25 בתי ספר ברחובות נמצאים מבנים יבילים שהוצבו ללא היתר ולא כחוק ויכולים לכאורה לסכן את התלמידים
מה אם היו אומרים לכם שבבתי הספר שהילדים שלכם לומדים יש מבנים ללא היתר וללא טופס 4? מה שאומר שהדבר מנוגד לחוק ומסוכן?
מתחקיר של ערוץ RHTC הרחובותי עולה כי ב- 25 בתי ספר בעיר נמצאים מבנים יבילים שהוצבו ללא היתר בנייה וללא טופס 4, זאת לפי תגובתו של מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק החינוך זהר בלום. בנוסף אמר בלום כי המבנים בתהליך של היתר.
למעשה טופס 4 הוא שלב מקדמי של בקשה מטעם הקבלן, לשם קבלת "תעודת גמר" מהעירייה לפרויקט. לאחר קבלתו, העירייה מנפיקה אישור אכלוס, בהתאם לתקנות התכנון והבנייה — מסמך המאפשר את חיבור הבניין אל רשת המים והחשמל.
אז איך אתם שואלים יש חשמל ומים ללא אישור?
יצאנו לברר.
התחקיר שלנו התחיל בקיץ האחרון ( יולי 2023) כאשר הונחו שני מבנים יבילים( בניה קלה) בתוך בית ספר אמית רחובות לכיוון רחוב שדרות ירושלים. הורים רבים שאלו את עיריית רחובות ומחזיק תיק החינוך במה מדובר וכדי להרגיע את הרוחות גידרו את המבנים בגדר צבועה כדי שתסתיר את המבנים על משקל לא תראו יותר ותשכחו.
מדובר במבנים שמחודש יולי לא קיבלו היתר וטופס 4 ולכן יכולים לסכן את הילדים שלומדים במקום.
גורם המעורה בפרטים סיפר "המבנים הונחו ללא היתר אישור ויתרה מכך הם מחוץ לקווי הבניין ולכן אין אפשרות להוציא להם היתר וטופס 4 כי אינו חוקי"
בתחילת התחקיר חשבנו כי מדובר במבנים בודדים, שניים בבית ספר אמ"ית ועוד שניים בבית ספר נוסף, אולם ככל שהעמקנו גילינו שמדובר בלא פחות מ-25 מוסדות חינוך שהוצבו בהם מיבנים ללא היתר בנייה, מה שנראה שמדובר כדפוס פעולה ולא כאירוע חד פעמי של "לעגל פינות" אלה בסכנה של ממש עבור הילדים.
מי אם כך אחראי למחדל הזה? פנינו לעיריית רחובות לקבלת תגובה שמסרה לנו:
עם קבלת התלונה בנושא זה בלשכת מנכ״ל העיריה, ביקש המנכ״ל ממבקר העירייה לבדוק את הנושא ולהגיש לו מימצאים. ממצאי המבקר שהוגשו לעירייה מצביעים על כך שגורם בלתי מוסמך הורה על הצבת הקרוואנים ללא תיאום עם מינהל הנדסה. בעניין זה הופקו הלקחים ונקבעו נהלים חדשים.
תגובתן של ראש העיר רחמים מלול: מבקר העירייה מדבר על זוהר בלום, גורם בלתי מוסמך שנתן הוראה להציב את הקראוונים ללא ידיעת ראש העיר , ללא חתימתו וללא תאום עם מנהל ההנדסה.
בנוסף, זוהר כמחזיק תיק החינוך הציב קראוונים במקומות שונים בעיר אך ורק לפי שיקול דעתו ( חוץ מבי"ס בראשית שלהם יש היתר ) . אני לא מכיר קראוונים נוספים שנמצאים בשלבי היתר .
לאחר התגובה של עיריית רחובות וראש העיר פנינו למחזיק תיק החינוך זהר בלום ושאלנו אותו האם זה אומר שהעירייה העמידה מבנים יבילים ב25 בתי ספר בעיר שלא כחוק כמו בבית ספר אמית ? תשובתו של מר בלום היתה "הכל בשלבי היתר" מה שאומר שלכאורה הוא ידע ואף אישר כי המבנים הללו מוצבים שלא כחוק וללא היתר וטופס 4, ומכאן אפשר ללמוד את גודל המחדל , אלפי ילדים כרגע לומדים במוסדות חינוך שבהם מוצבים מבנים שאין להם היתר ונמצאים בסכנה. המשמעות שאין היתר היא שאין חיבור חוקי ורשמי של חברת חשמל ושל כיבוי אש ואם חלילה תפרוץ שרפה, האירוע יכול להסתיים במוות.
תגובת משרד החינוך:
הרשות המקומית נושאת באחריות להבטחת הבטיחות של מוסד החינוך ולבטיחות המוסד.
מהנדס הרשות הוא האחראי על מבני מוסדות הציבור ברשות הכולל גם את מבני מוסדות החינוך.
לפי דיווח הרשות, למבנים היבילים של בי"ס אמית קיימים אישורי הבטיחות הנדרשים.
הגורמים המקצועיים מטעם המחוז נמצאים בקשר רציף עם נציגי הרשות האמונים על בטיחות מבני מוסדות החינוך.

דילוג לתוכן